Fair Squared

                                                                                           

 

Jest nam niezmiernie miło przedstawić Państwu firmę Fair Squared z Niemiec, która jako jedna z pierwszych firm na świecie zaoferowała kosmetyki, w których składzie znajdziemy składniki Fairtrade, czyli z tzw. Sprawiedliwego Handlu. Produkty firmy Fair Squared posiadają również certyfikaty: NATRUE, Vegan Society oraz organizacji PeTA. NATRUE zajmuje się certyfikowaniem naturalnych i organicznych  kosmetyków, Vegan Society świadczy o wegańskim składzie produktów, natomiast  PeTA to organizacja zajmującą się prawami zwierząt. Trzeba również podkreślić, że jako jedna z niewielu firm kosmetycznych na świecie, Fair Squared posiada certyfikat HALAL, który jest bardzo ważny dla muzułmanów. Wszystko to pozwala stwierdzić, że marka Fair Squared jest jedną z najbardziej etycznych firm kosmetycznych  na świecie. 

 

Fair Squared jest alternatywną organizacją handlową, której ambicją jest wyrównywanie szans handlowych na światowym rynku. Pomysł na firmę narodził się w 2005 roku a inspiracją była kampania międzynarodowej organizacji OXFAM  „Make Poverty History”. Pierwsze produkty pojawiły się w Anglii pod patronatem OXFAM i Amnesty International .  Były to między innym kremy do rąk, pomadki do ust oraz prezerwatywy. Produkty zyskiwały coraz większą popularność, co zaowocowało rozszerzeniem rynków sprzedaży na kraje Skandynawskie i Beneluxu. Znaczącym krokiem w rozwoju firmy było przeniesienie jej siedziby do Niemiec i poszerzenie asortymentu, który zwiększył się  do 80 produktów.  Coraz większe zainteresowanie klientów i coraz większa sprzedaż, pozwoliła na poszerzenie grona partnerów handlowych dostarczających składniki Fairtrade wykorzystywane w produkcji kosmetyków. Aktualnie 15 firm z całego świata dostarcza składniki certyfikowane znakiem Fairtrade, a kosmetyki sprzedawane są w prawie całej Europie. Dzięki firmie Namaqua, te znakomite produkty dostępne są również dla polskiego konsumenta. 

 

"Fairtrade – Natural – Vegan”  

                                  

 

 

CERTYFIKATY

 

 

NaTrue

 

Jednym z ważniejszych certyfikatów, o jaki ubiegać się mogą producenci kosmetyków, jest symbol NaTrue przyznawany przez organizację True Friends of Natural and Organic Cosmetics. Jednostka certyfikująca wspiera ideę kosmetyków naturalnych, angażując się w naukowe doświadczenia i ekspertyzy. Produkty z certyfikatem NaTrue gwarantują, że wykonane są z naturalnych składników a proces produkcji jest przyjazny dla środowiska.

 

Produkty Fair Squared, które posiadają certyfikat NaTrue pierwszego stopnia charakteryzują się tym, iż są to:

- produkty wytworzone z naturalnych i organicznych składników,

- wytwarzane w przyjaznym dla środowiska procesie produkcji,

- produkty pozbawione sztucznych barwników i zapachów,

- produkty wolne od składników pochodzących z przemysłu petrochemicznego oraz GMO

 

Produkty Fair Squared wolne są od:

- składników pochodzących od zwierząt i testowanych na zwierzętach,

- olejów mineralnych,

- cząstek nano-technologii,

- parabenów,

- ftalanów

- triclosanów,

- SLS/SLES

- alcohol denat

- formaliny,

- Phenoxyethanol

- Lanoliny

- DEA, TEA oraz Padimate-O

- sztucznych zapachów i kolorów

 

 

Vegan Society

 

Znak ten jest przyznawany przez organizację Vegan Society zarejestrowaną w Wielkiej Brytanii w 1944 roku. Produkty posiadające ten znak są odpowiednie dla wegan, wegetarian oraz osób z nietolerancją laktozy. Certyfikat Vegan Society daje gwarancję, że produkty, które go posiadają spełniają szereg standardów wyznaczonych przez filozofię weganizmu, czyli nie zawierają składników zwierzęcych, nie są testowane na zwierzętach oraz są wolne od składników roślinnych pochodzących z genetycznie modyfikowanych upraw (GMO). Dotyczy to zarówno samego produktu jak i wszystkich składników użytych do jego produkcji.

 

 

PeTA

 

Peta to największa na  świecie organizacja walczącą o prawa zwierząt  (People for the Ethical Treatment of Animals  czyli Ludzie na rzecz Etycznego Traktowania Zwierząt). Zajmuje się ona szeroko rozumianą ochroną praw zwierząt, poczynając od przemysłowych hodowli poprzez pozyskiwanie futra i wykorzystywania zwierząt do badań laboratoryjnych w tym testowania kosmetyków. Symbol króliczka, który ma uszy w kształcie serca, przyznawany jest firmom, które nie wykonują testów na zwierzętach. Fair Squared od początku swojego istnienia może pochwalić się tym, iż nigdy jego kosmetyki nie były testowane na zwierzętach, a  w składzie produktów nie ma żadnych składników pochodzących od zwierząt.

 

 

HALAL

 

Kosmetyki halal (czyli czyste według zasad islamu) to takie, które nie mogą zawierać zakazanych przez tę religię substancji pochodzenia zwierzęcego, typu świński tłuszcz wykorzystywany często w szminkach czy alkoholu. Halal wyklucza także produkty wodoodporne, które zakłócają wudu (muzułmańskie, rytualne obmycie przed modlitwą, podczas którego woda powinna mieć swobodny dostęp do skóry). Mimo to przedstawiciele branży kosmetycznej przekonują nas, że określenie halal odnosi się raczej do opartego na etyce stylu życia. Są więc również atrakcyjne dla wyznawców innych religii niż islam.

 

 

Fair Trade

 

Nie będziemy w tym miejscu wyjaśniać czym jest Fair Trade (zapraszamy do zakładki "Fair Trade czyli Sprawiedliwy Handel" gdzie można dokładnie zapoznać się z tematyką Sprawiedliwego Handlu). Postaramy sie natomiast opisać poszczególne składniki produktów, które posiadają certyfikat Sprawiedliwego Handlu Fair Trade, jakie organizacje dostarczają produkty i jaki ma to wpływ na życie lokalnych społeczności i rolników lub robotników pracujących przy produkcji.

 

Olej arganowy z Maroka

Fair Squared współpracuje z kobiecą kooperatywą Tighanimine założoną w 2007 roku, której celem jest poprawa warunków życia społeczności Drarga z południowego Maroka, poprzez produkcję unikatowego i wartościowego oleju arganowego. Wytwarzaniem oleju zajmują się wyłącznie kobiety a pozyskiwane w ten sposób pieniądze znacznie poprawiły ich sytuację społeczną i materialną z możliwością edukacji ich dzieci, jak również dostęp do służby zdrowia. Na początku projektu pracowały wyłącznie wdowy, aktualnie zajmują się tym kobiety w różnym wieku. W kooperatywie Tighanimine pracuje około 60 kobiet, gdzie oprócz sprawiedliwej zapłaty za pracę mogą zdobyć lub uzupełnić wykształcenie (począwszy od nauki czytania i pisania). Istnieje również możliwość awansu zawodowego w stukturach organizacji.

 

                                                                 

 

Pozostałe składniki Fairtade

•  olej migdałowy
•  olej z pestek moreli
•  olej kokosowy
•  olej z Oliwek
•  masło Shea 
•  masło kakaowe
•  zielona herbata
• sok limonkowy
• kawa
• wanilia
• lateks
• Raw cane sugar

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl