Znaleziono produktów: 123

 SABAHAR

 

 

 

1. SABAHAR - TRADYCJA I NOWOCZESNOŚĆ  Z SERCA  ETIOPII

 

Sabahar to miejsce w samym sercu Etiopii, stolicy Addis-Abebbie, gdzie powstają wykonane ręcznie tkaniny bawełniane i jedwabne. Wśród produktów znajdują się m.in. chusty i szale, obrusy, poduszki, narzuty i ręczniki.

 

Firma została założona w 2001 roku przez Kathy Marshall, Kanadyjkę, która od 20 lat mieszka i pracuje w Etiopii. Sabahar sięga do bogatych, etiopskich tradycji tkackich, a jednocześnie daje możliwość etycznej i uczciwej pracy dla lokalnych mieszkańców. Lokalizacja firmy, w ogrodach, pośród etiopskiej przyrody, okazała się świetną lokalizacją zakładu produkcyjnego i miejscowego sklepu.

 

Choć tkactwo jest starożytnym rzemiosłem, Sabahar wykorzystuje te dawne umiejętności i technologie do nowych włókien, do jedwabiu, który został wprowadzony do Etiopii zaledwie 15 lat temu. Powstające w ten tradycyjny sposób produkty są nowoczesne i dostosowywane do współczesnych gustów na rynku światowym. Nierzadko na etapie projektowania biorą udział międzynarodowi designerzy i kreatorzy, wprowadzając światowy akcent do ręcznie wykonanych akcesoriów z lokalnych jedwabiu i bawełny.

 

 

2. FAIR TRADE NA 100%

 

Sabahar posiada zespół oddanych, lojalnych i wykwalifikowanych rzemieślników, z których wielu pracuje dla firmy od momentu jej powstania w 2004 roku. Firma Kathy Marshall należy do Światowej Organizacji Sprawiedliwego Handlu (WFTO) Fair Trade, jedynego organu, który potwierdza realizację zasad sprawiedliwego handlu.

Sabahar realizuje w praktyce zasady zrównoważonego rozwoju, a jednocześnie tworzy możliwości zatrudnienia i generowania dochodów w ramach społeczności lokalnych.

 

Cały proces produkcji wykonywany jest ręcznie, począwszy od przędzenia nici do tkania materiałów,  a nawet wykończenia detali każdego z produktów. Na każdym etapie tworzenia proces ten realizowany jest w symbiozie z naturą, nie zakłócając jej rytmu.

Sabahar szanuje kulturowy podział czynności, który zachował się w Etiopii: przędzenie należy do zadań kobiecych, podczas gdy mężczyźni zatrudniani są do tkania na tradycyjnych krosnach. Oprócz osób pracujących w stołecznej siedzibie Sabahar w procesie produkcji uczestniczy ponad 50 osób,  które pracują we własnych domach lub w lokalnych spółdzielniach.

 

              

 

 

Dbając o jakość swoich produktów oraz proces ich powstawania, Sabahar czyni to z dbałością o ludzi, którzy pracują dla firmy. Większość zatrudnionych pełnoetatowych pracowników Sabahar stanowią kobiety. Kathy Marshall, założycielka i właścicielka Sabahar celowo realizuje taką strategię, gdyż w Etiopii istnieje bardzo mało szans dla kobiet, aby uzyskały dochód, szczególnie na obszarach wiejskich. Kobiety, które otrzymują pracę przy produkcji produktów Sabahar, uzyskują tym samym dochody, ale również szacunek od swoich mężów i ich wspólnot.

 

Sabahar uczestniczy w międzynarodowych programach skierowanych na rozwój lokalnej ludności. Prowadzi cykliczne szkolenia dla kobiet i ich rodzin z zakresu przedsiębiorczości, zakładania małych biznesów czy zarządzania finansami, budżetami domowymi, itp.

 

W praktyce Fair Trade oznacza dla Sabahar:
- zapewnienie trwałego dochodu dla ponad 120 osób.
- pracownicy zarabiają o 250% więcej niż średnia płaca w Etiopii. 
- pracownicy mają stałe umowy i regularnie otrzymują wynagrodzenie.
- tydzień pracy wynosi 37,5 godziny (w porównaniu do prawnego 48-godzinnegotygodnia pracy w Etiopii).
- pracownicy otrzymują emerytury, płatny urlop, urlop macierzyński i opiekę medyczną.
- pracownicy, którzy chcą podjąć edukację, otrzymują czas wolny, aby to zrobić.
- wszyscy pracownicy uczestniczą w regularnych szkoleniach.
- 50% pracowników Sabahar to kobiety, zajmują one ok  75% stanowisk kierowniczych .
- używane są tylko ekologiczne barwniki, zaawansowany system filtracji wody minimalizuje wpływ na środowisko.
- warsztaty pracy są przestronne i jasne, z dużą ilością miejsca dla pracowników.
- każdego roku odpowiedni procent zysków firmy przeznaczany jest na premie dla pracowników.
- rzemieślnicy Sabahar mają możliwość pracy ze światowej sławy projektantami mody, ludźmi biznesu oraz stylistami; dzięki temu mogą dowiedzieć się, co jest potrzebne do osiągnięcia sukcesu na rynku globalnym.

 

 

 

3. PODRÓŻ TWOJEGO SZALA, czyli o procesie produkcji.

 

Zainspirowany dawnymi tradycjami tkackimi, Sabahar tworzy znakomitej jakości produkty. Są one w całości wytwarzane ręcznie w Etiopii i wykonane wyłącznie z włókien naturalnych: bawełny i jedwabiu. Ta pierwsza pochodzi w 100% z etiopskich upraw. Jedwab na delikatne szale i obrusy w większości powstaje także na miejscu, a nawet w samym Sabahar. Bo przecież "Sabahar" oznacza "Jedwab królowej Saby".

 

Gdzie zatem miał początek Twój szal? Być może w Addis-Abebbie, w samym Sabahar, gdzie produkowany jest jedwab, z którego szale powstają. Tak, tam można spotkać gąsienice! I dowiedzieć się, jak jedwab jest wykonywany.

 

 

   

 

Ale początek produkcji jedwabiu leży jeszcze gdzieś indziej. Jaja jedwabników hodowanych w Sabahar pozyskiwane są bowiem z hodowli prowadzonych przez lokalnych etiopskich rolników w południowo-zachodniej części kraju. Do produkcji jedwabiu wykorzystuje się tu specjalny gatunek jedwabnika Eri, tzn. „dziki jedwab”. Po kilku dniach z jaj wykluwają się maleńkie larwy, które przez trzy kolejne tygodnie zamieniają się w piękne, różnokolorowe gąsienice. Gąsienice te produkują białe kokony. Po około dwóch tygodniach z kokonu wyłania się motyl. Motyle łączą się w pary, składają jaja i cykl zaczyna się od nowa. Gdzie tu miejsce na jedwab? W jedwabnych kokonach oczywiście. Zanim te jednak powstaną, gąsienice Eri zjadają liście drzewa rycynowego, które w Etiopii występuje obficie, nie zaburza to zatem procesu naturalnego.

 

Jedwab z kokonów jest gotowany, aby mógł zamienić się w przędzę. Od tego momentu jedwab leży już tylko w ludzkich rękach. Początkowo w kobiecych. Z kokonów kobiety tworzą ręcznie długie, jedwabne włókna przędzy, którą następnie nawijają na wrzeciona i kołowrotki. Podbnie wygląda przedzenie bawełnanych nici.

 

Kolejnym etapem jest barwienie przędzy. Barwniki używane do jedwabiu są w 100% naturalne. Uzyskuje się je z roślin, liści, kory, kwiatów, nasion, owadów, a nawet kawy. Przędza i tworzone z  niej jedwabne tkaniny otrzymują w ten sposób bogate, naturalne kolory.

 

 

     

 

 

Tak przygotowana przędza jest gotowa, aby trafić na tradycyjne, drewniane krosna tkackie, gdzie wykwalifikowani tkacze zamieniają ją na wspaniałe tkaniny. Tekstura jedwabiu Eri jest gęsta i gruba oraz wytrzymała. Jedwab ten pozostaje ciepły w zimie i chłodny w lecie ze względu na właściwości termicznych materiału. Łatwo miesza się z bawełną i wełną.

Ostatnim etapem produkcji jest suszenie tkanin w pełnym, etiopskim słońcu oraz wykończenie detali produktów, m.in. doszywanie frędzli, metek, itp.

 

 

         

 

 

Tak właśnie powstaje Twój szal. Teraz czeka go już tylko bezpośrednia podróż do Ciebie. ;)

 

 

 

4. KRÓLOWA ELŻBIETA , "ZYCIE PI" i... NAMAQUA ;)

 

Sabahar nie tylko tworzy swoje wspniałe produkty, ale również kładzie duży nacisk na ich dystrybucję na światowe rynki. Eksportuje do ponad 20 firm w 13 krajach i posiada sklep detaliczny w Addis Abebie w Etiopii.

 

Poprzez tworzenie pomostu pomiędzy rzemieślnikami i globalnym rynkiem, oferuje pewny dochód dla wielu rodzin. Każdy nowy kraj, w którym można kupić np. szal z metką Sabahar, to szansa dla promocji etiopskiej tradycji oraz przedsiębiorczości tamtejszych rzemieślników.

 

Produkty Sabahar swoją unikalnością i wysoką jakością uwiodły niejednego. Co więcej, nawet sama królowa Elżbieta II jest posiadaczką szala tej marki! Wśród tych, którzy docenili naturalne piękno jest także m.in. aktor Adil Hussain, gwiazda słynnego "Życia Pi".

 

 

Ponieważ Sabahar poza Addis Abebbą nie sprzedaje swoich produktów klientom indywidualnm, z pomocą polskim odbiorcom przychodzi nasz sklep Namaqua. Jesteśmy bezpośrednim (i jedynym?) dystrybutorem produktów marki Sabahar na polski rynek.

Z tym wiekszą przyjemnoscią zapraszamy do zapoznania się z oferowanymi przez nas szalami Sabahar i dołączenia do grona entuzjastów organicznych tkanin z jedwabiu i bawełny prosto z serca Etiopii.

 

opracowanie: I.C.

                                               

 

                                                                                   

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl